21 Ocak 2019 Pazartesi

Japonya'nın Robot Oteli

Robotlar artık ticaret ve çalışma işlerine girdi. Japonya'daki Henn-na “Strange” Hotel , çözebileceğinden daha fazla sorunu çözebiliyor. Bu otelde tüm çalışanlar robot. 

İşten çıkarılmalardan biri, Churi adlı her otel odasında bebek şeklinde bir asistan içeriyordu. Siri , Google Asistan ve Alexa yerel işletmelerin açılış ve kapanış saatleriyle ilgili soruları cevaplayabilir, ancak Churi yapamadı. Otel misafirleri Churi'ye “Eğlence parkı ne zaman açılıyor?” Diye sorduğunda iyi bir cevabı yoktu. Bu bir problemdi çünkü Churi'nin insan işçilerin yerine geçerek Strange Hotel'in personel eksikliğini azaltmasına yardım etmesi gerekiyordu.
Robotların Bilinmeyenleri
  • Check-in sırasında konumlandırılan iki velociraptor robotu da kullanımdan kaldırıldı, çünkü insan işçiler esas olarak onlar için işlerini yapmak zorunda kaldılar ve konukların pasaportlarını manuel olarak fotokopisini çektiler.
  • İki robotlu bagaj taşıyıcısı oteldeki 100'den fazla odanın sadece 24'üne ulaşabildi ve yağmurda ya da karda başarısız oldu. Ayrıca sık sık birbirlerinin yanından geçmeye çalışırken sıkışıp kalacaklardı.
  • Otelin ana konsiyerj robotu, uçuş programları ve yakındaki turistik yerler hakkında soruları nasıl cevaplayacağını da bilmiyordu. O zamandan beri bir insan tarafından değiştirildi.
Artikel Terkait


Emoji KullanEmoji Kullan