31 Ocak 2019 Perşembe

Apple'ın Facebook üzerindeki gücü

Çarşamba sabahı çalışma saatlerinde bilmediğim şey, Facebook'un bu durumda baş düzenleyicisinin genel argümanını zaten kaybettiği idi: Apple, dün gece hem pazar araştırma programını hem de her şeyi sağlayan kök sertifikalarını geçersiz kılmak için adımlar attı. Facebook'un dünya genelinde on binlerce çalışanı için dahili test amacıyla kullandığı tek bir uygulama . Tom Warren ve Jake Kastrenakes:
Dün burada belirttiğim gibi , Apple ve Facebook arasındaki gerilimler bir süredir yüksek. Apple CEO'su Tim Cook için Facebook ve reklam destekli diğer teknoloji devi Google, uygun boks torbaları üretiyor. Geçen yıl, bir insan hakkı olarak mahremiyet hakkında yaptığı bir konuşmada, şirketlere “ veri-sanayi kompleksi ” adını verdi. Cook, iOS cihazlarının diğerlerinden daha değerli olduğu fikrini tanıtmak istiyor çünkü reklam tabanlı bir iş modeli kullanmıyorlar. (Sözü, Apple'ın kendi sputtered ve daraltılmış reklamına dayalı bir iş modeli oluşturma konusundaki beş yıllık arayışının ardından 2016 yılında keskin bir şekilde arttı .)
Facebook hafifçe geri adım attı: Mark Zuckerberg, Cook'un Facebook'un iş modeli " son derece glib " hakkındaki yorumunu geçen yıl aradı . Fakat Zuckerberg sadece şimdiye kadar gidebilir. Cook, Facebook uygulamasını her iOS kullanıcısının cihazlarından kaldıran bir anahtarı çevirebilir. Facebook dünyadaki en güçlü şirketlerden biri olabilir - ancak bu şekilde bakıldığında oldukça zayıf görünmeye başlar.
Bugün Facebook'un kurumsal sertifikasını geçersiz kılan Cook, daha küçük anahtarlarından birini çevirdi. Ve Rob Price'ın raporuna göre bugün Facebook'taki sonuç kaos oldu . (Diğerleri de aynısını söyledi.)

Artikel Terkait


Emoji KullanEmoji Kullan