18 Kasım 2018 Pazar

Samsung'un Yeni Katlanır Telefon Konsepti Hakkında Bilmeniz Gerekenler:


İlk iPhone'u hatırlıyor musunuz? Ekran boyut olarak 3.5 inç boyutundaydı, diyagonal olarak ölçüldü. 2018'e doğru hızla ilerledi ve iPhone XS Max'deki ekran çok daha büyük: diyagonalde 6,5 inç ekran. Ekranların genişlediği oldukça açık. Başka bir gerçek de açık, daha büyük ekranlar, akıllı telefonun kendisinin de daha büyük olması gerektiği anlamına gelir. Daha büyük bir ekran için tek seçenek daha büyük bir cihaz. Ancak, Samsung'un yeni gelecek gizmo'su(belirsiz), cihaz genelini jumbo boyutlandırmadan ekranı büyütmek için farklı bir yol sunuyor: kitap gibi açılıyor.

Katlanan telefonlar, esnek olmayan katı cam ve metal cihazların tutulmasını yıllar geçtikçe azaltarak iyi bir değişim yaratabilir. Carnegie Mellon Üniversitesi İnsan Bilgisayar Etkileşimi Enstitüsü'nde yardımcı doçent olan Chris Harrison, ekran teknolojilerinin katlanan cihazlara kaymasının “kaçınılmaz” olduğunu söylüyor.

Samsung dışında başka şirketler de katlanabilen veya bükülebilen teknolojiler üzerinde çalışıyorlar: Örneğin, LG Ocak ayında CES'te 65 inçlik bir TV ekranı tanıttı.

Harrison, “İnsanlar bu tür bir teknolojinin uzun zamandır geldiğini biliyorlar” diyor. “Piyasaya ilk giren kişi rekabet avantajına sahip olacak.” Huawei ve Lenovo'nun bu gibi teknolojiyi takip etmeleriyle ilgili haberler de var.

Araştırmacılar aslında bu fikri yıllardır düşünüyorlar. Aslında, bilgisayar bilimcisi Johnny Lee tarafından yayınlanan bir gazete, bir gazete gibi açılabilen, bir kaydırma şekliyle açılabilen, bir el fanı gibi yayılan veya hatta bir şemsiye gibi açılabilen bir ekran fikrini keşfetti.

Samsung'un yeni katlanır telefon konsepti hakkında da bildiğimiz şey, elbette ki, bendy(bükülebilir) olmayan Galaxy Note ve Galaxy S serisi telefonlardan oluşuyor.

Basitçe

Cihaz henüz satın alabileceğiniz bir şey değil. Şirket bu ayın başlarında Samsung Geliştiricileri Konferansı'nda konseptini gösterdi; Katlama ekranını “Infinity Flex Display” olarak nitelendirdiler ve bir açıklamada, gadget'ı “çoklu görev ve içerik görüntülemek için daha geniş ve etkileyici bir ekranı ortaya çıkarmak üzere ortaya çıkmış kompakt bir akıllı telefon” olarak tanımladılar.

Önde bir ekran olacak - bir kitabın kapağı gibi - ve iç kısımda bir ana bendy ekranı. Kapak benzeri ekranın diyagonalde 4,58 inç olduğunu ve açılmamış ekranın 7 inç büyüklüğünde olacağını ve bunun bir iPhone XS Max ile bir iPad Mini arasında bir yere yerleştireceğini bildiriyor.

Katlanabilir bir cihazın faydası açık: Akıllı telefon boyutunda bir cihaz, tablet gibi bir ekrana sahip olarak büyüyebilir, muhtemelen insanların telefonları kullanma şeklini değiştirebilir.

Gelecek

Bu cihazlardan birini satın alabilirsiniz, çünkü henüz pazarda değiller. Bu, 2019'da değişebilir. Güney Kore'den gelen bir habere göre, Mart ayında satışa çıkabilir. Galaxy F olarak adlandırılabilir ve çok pahalı olabilir. (Profesyonel ipucu: Tabletinizi katlamayın.)

Yeni bir akıllı telefon için pazarda iseniz, en iyisi şu anda piyasadaki geleneksel, sert olanlardan birini satın almaktır. Katlanabilen bir cihaz hakkında heyecanlı mısınız? Gerçek seçeneklerin neler olduğunu görmek için gelecek yıla kadar beklemeniz gerekir. Ve belki bir gün, Samsung ürünleri içinden yağmur engelleyici olarak çalışan katlanabilir şemsiye tarzı bir tablet alacağız. Ne dersiniz? Yorumda bildirin.


Artikel Terkait


Emoji KullanEmoji Kullan