25 Kasım 2018 Pazar

LinkedIn 18 milyon hesabın gizliliğini ihlal etti!Son zamanlarda sosyal medyanın önde gelen şirketleri başta olmak üzere, internet üzerinden sanal hizmet veren çoğu şirkette, kullanıcı verilerinin gizliliği konusunda büyük sorunlar yaşanabiliyor. Facebook, bu konuda en çok gündeme gelen şirketlerden birisiydi hatırlarsanız. İş dünyasında yoğun bir şekilde kullanılan LinkedIn şirketi, aktif olarak 600 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Son zamanlarda çıkan söylentilere göre şirket, kullanıcı verilerini ihlal eden bir takım uygulamalara başvurmuş.


Sosyal medyanın büyükleri, veri gizliliğini ihlal ediyor!
Konuyla alakalı detaylı bilgiler, İrlanda‘da yürütülen soruşturmalardan birinde. 2017 yılında bir kullanıcıdan gelen şikayet üzerine, İrlanda Veri Koruma Komisyonu, Microsoft şirketine ait LinkedIn hakkında soruşturma başlatmıştı. LinkedIn, sosyal medya ağını kullanmayan kişilere ulaşımı kolaylaştırabilmek için, 18 milyon kişinin e-posta adresini kullanmış.

Bu şikayet sonrası, soruşturmayı sonlandıran İrlanda Veri Koruma Komisyonu “Sorun dostane bir şekilde çözüldü.” açıklamasında bulundu. LinkedIn, şikayete konu olan veri işlenmesini durdurmak için, bir dizi eylemi acilen uygulamaya aldı. Bunun dışında aynı komisyon, diğer sosyal medya devlerinin soruşturmalarını da, aktif şekilde inceliyor.


Raporda, Facebook’un yüz tanıma işlevine yönelik sorgulama ile birlikte, Whatsapp ve Facebook‘un kullanıcı verilerini nasıl paylaştığı da, halen devam eden davalar arasında.

Artikel Terkait


Emoji KullanEmoji Kullan