18 Kasım 2018 Pazar

Jet Takım Elbise Sahibi Olmak İster Misiniz? Artık Bu Mümkün!

Iron Man olmaktan hiç korkmadınız mı? O hâlde şimdi olabilirsiniz.

Bir İngiliz eski emtia tüccarı tarafından oluşturulan jet suit 340.000 sterlin, ya da 443,428 $ fiyat etiketi ile satışa çıktı. Londra'da lüks bir mağaza olan Selfridges, artık bir avuç dolusu topuklu müşterinin "Demir Adam" fantezilerini yaşatacak kişisel bir jet kıyafeti satıyor. Sarf malzemeleri sınırlı: Özel yapım kıyafetlerden sadece dokuz tanesi satılık. Kıyafetlerden biri satıldı.

Pilotun kollarına ve arkasına monte edilen beş minyatür jet motorundan ve ayrıca elektronik ve 3D baskılı parçalardan oluşan Gravity Industries'in takımı, Marvel Süper kahraman Iron Man olarak Robert Downey Jr. tarafından giyilen eseri anımsatıyor.

Jet yakıtı ya da dizel yakıtı ile çalışıyor. Saatte 32 mil (51 km / s) ve 12.000 feet (3.658 m) yükseklik sınırı var, ancak mucit Richard Browning bunu kullanırken güvenlik nedeniyle yalnızca birkaç metre yukarı çıkmayı tercih ediyor.

Dünyanın dört bir yanındaki gösterilere katılmış olan Browning, elbisenin özel yapım versiyonlarını satan lüks bir mağaza olan Selfridges'ın dışında, kapalı bir caddenin üzerinde uçmaya başladı.

“Bir depo yaklaşık dört litre alıyor, böylece üç veya dört dakika boyunca kolayca uçabilirsiniz ve başka bir versiyonu da var. Soğuk bir günde, daha fazla itiş yaptığınızda, yaklaşık dokuz dakika uçuyor.”

“Bu, geliştirmek istediğimiz bir şey, ama kanatsız uçmanın kaçınılmaz sonucu.” Diyor Browning.

Meraklılar, mağazadaki kıyafeti görebilir ve bir sanal gerçeklik versiyonunu test edebilir. Takım elbise almaya karar veren herkes eğitime de sokuluyor.

Browning, “Bunu seyirci olarak izlerseniz, muhtemelen pilot olarak benim maruz kaldığımdan daha fazla sıcaklığa maruz kalırsınız.” Dedi. “Aslında şaşırtıcı derecede sakin ve çok şiddetli değil. Uçtuğunuzda çok sarsıntısız ve yumuşak. Uçmak için gereken çaba, iki sandalye arasında düz kollarla kendinizi tutmaktan daha az”  Diye de ekledi.

Artikel Terkait


Emoji KullanEmoji Kullan